ezgi3

ENDODONTİ

ENDODONTİ

Endodonti; diş hekimliğinin dişin pulpa tabakasının (iç tabaka) hastalıkları ile ilgilenen dalıdır. Endodontik tedavi kanal tedavisi olarak da bilinir.

Dişlerin içinde “pulpa” olarak adlandırdığımız damar ve sinirlerden oluşan bir tabaka vardır. Çürük bu alana ulaşınca sıklıkla ağrıya neden olur. Mikroorganizmalar tarafından oluşturulan çürük damar ve sinirlerin olduğu tabakaya ulaşınca bu bölgede kolayca çoğalır. Diş ölü hale gelir.

NASIL OLUŞUR?

Pulpa tabakasında çoğalan mikroorganizmalar diş köklerinin ucundan dışarı doğru yayılmaya başlarlar ve kist oluştururlar. Bu durum hastanın genel sağlık durumunu da olumsuz etkiler.

Bu durumun çözümü kanal tedavisidir. Kanal tedavisi; dişin pulpa tabakasındaki çürük ve mikroorganizmaların özel aletlerle temizlenmesi, o bölgenin başka mikro organizmaların yaşamasına el vermeyecek şekilde doldurulması demektir. Yani o bölgedeki boşlukların izole edilmesidir.

ezgi3
ezgi-5

SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Kök kanalı nedir?

  Dişin merkezinden kökün ucuna kadar uzanan ince, dar boşluklara denir. Kanal tedavisi de bu tabaka içindeki yumuşak dokular iltihaplandığında onu kurtarmak için yapılan tedavidir.

 2. Neden kanal tedavisine ihtiyaç duyarım?

  Eğer pulpa tabakası travma veya çürük dolayısıyla akut olarak iltihaplanırsa veya enfekte olursa bu tabaka enfeksiyonun yayılmasını durdurmak ve dişi kurtarmak için temizlenmelidir. Yetişkin bireylerde pulpa tabakasına ihtiyaç yoktur. Birincil amacı çocuklukta diş gelişimine katkı sağlamaktır.

 3. Alternatif bir tedavi var mıdır?

  Kanal tedavisinin alternatifi dişi çekmektir. İdeal yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı % 90’ın üzerindedir. Bu yüzden önce kanal tedavisi yapılması daha doğrudur.

 4. Kanal Tedavisi ağrılı mıdır?

  Günümüzde modern anestezi teknikleri sayesinde işlem esnasında ağrı söz konusu olmamaktadır. Kanal tedavisi öncesinde dişte bir ağrı söz konusu ise tedavi sonrasında 1-2 gün hassasiyet söz konusu olabilir. Bu durumda diş hekiminizin tavsiye edeceği ağrı kesiciler ağrıyı önlemede yeterli olmaktadır. Diş hekiminiz ayrıca gerekli görmesi durumunda antibiyotik kullanımını da önerebilir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com