tay3

YİRMİ YAŞ DİŞLERİ VE GÖMÜLÜ DİŞLER

YİRMİ YAŞ DİŞLERİ VE GÖMÜLÜ DİŞLER

Yetişkin bir bireyin ağzının en arka bölgesinde yer alan ikinci büyük azı dişinin arkasındaki dişe yirmi yaş dişi adı verilir. Yirmi yaş dişlerine “akıl dişi” veya “üçüncü büyük azı dişi” de denmektedir. Ağızda en son çıkan yirmi yaş dişleri çenede yeterli miktarda yer olması ve dişetinin uygun olması durumunda ağızda normal bir şekilde sürer ve çiğnemede kullanılabilir. Normal şekilde sürememiş kemik içerisinde tam veya yarı gömülü olarak kalmış yirmi yaş dişleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Gömülü Dişler

Gömülü dişler çevresindeki dişetinde enfeksiyon, şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bu tarz dişler ayrıca yanlarındaki daimi dişlere, çevrelerindeki dişeti veya kemiğe kalıcı zarar verebilirler. Gömülü dişlerin çevresinde kemikte yıkıma neden olabilecek kist veya tümörler oluşabilir. Diş hekiminiz veya çene cerrahınız gömülü yirmi yaş dişinizden kaynaklı enfeksiyon, ağrı, komşu dişte zarar, dişeti problemleri, kist, tümör olması durumunda kesinlikle çekim önerecektir. Bu tarz problemler olmadığı durumlarda gömülü yirmi yaş dişlerinden kaynaklı bu tarz sıkıntılar olabileceği hesaba katılmalıdır.

yirmilik
tay1

Çekim Süreci

Doktorunuz önlem olarak bu dişlerin çekimini önerebilir. Çekim yapılmadığı durumlarda düzenli diş hekimi takibi ve çekilecek röntgenler ile yirmi yaş dişlerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Düzenli kontrollerinin bir parçası olarak doktorunuz yirmi yaş dişinizin çene kemiği içerisindeki konumunu, sağlıklı olup olmadığını tespit edebilir. Gömülü olarak kalan ve çekim ihtiyacı olan sadece yirmi yaş dişleri değildir. “Köpek dişi” olarak da bilinen “kanin dişi” veya küçük azı dişleri de gömülü kalabilmektedir ve benzer sıkıntılara neden olabilir. Bu durumda o dişlerin de çekimi gerekebilir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com