RADYOLOJİ

RADYOLOJİ

Diş hekimliğinde röntgenler temel olarak ağız içi (röntgen filmi ağız içine yerleştirilerek çekimi gerçekleştirilen) ve ağız dışı (röntgen filmi ağız dışındayken çekimi gerçekleştirilen) olarak ikiye ayrılır.

Ağız içi röntgenler en sık kullanılan radyolojik filmlerdir. Bu küçük filmler diş hekimine özellikle çürük tespiti konusunda detaylı bilgi sağlar. Diş ve çevresindeki kemik hakkında bilgi edinme ve dişin gelişim durumunu değerlendirmeye yardım eder.

Ağız dışı filmler de dişleri gösterir ama esas odaklandıkları konu çene kemiği ve kafatasıdır. Diş konusunda çok detaylı bir gözlem sağlamasalar da tek seferde ağız içi filmlere göre daha fazla dişi görmeyi sağlarlar. Bu filmler sayesinde gömülü dişler, çenelerin gelişim düzeyi ve çene eklemi kontrol edilebilir.

Panaromik Röntgen

Panaromik röntgen tüm ağız bölgesini gösterir. İlk muayenede panaromik röntgen değerlendirmesi diş hekimleri tarafından tercih edilir. Kistlerin, tümörlerin, gömülü dişlerin, çürüklerin tespit edilmesinde fayda sağlar. İki boyutlu bir filmdir. Panaromik röntgende tespit edilen ve daha detaylı bir değerlendirme gereken durumlarda üç boyutlu ve detay görüntü elde etmeyi sağlayan dental tomografiler tercih edilir. Diş hekimliğine özgü kullanılan tomografiler ile dental implant planlanan bölgedeki kemik yoğunluğu, genişliği ve mandibular sinir gibi dikkat edilmesi gereken anatomik noktalara uzaklıklar detaylı bir şekilde değerlendirilebilir.

Artık günümüzde dental röntgenler yaygın bir şekilde dijital olarak kullanılmaktadır. Bu hem daha hızlı sonuç almayı sağlar hem de gelişen teknoloji sayesinde daha düşük radyasyon miktarı ile daha detaylı bir görüntü elde etmeyi sağlar.

merve-6

Radyasyondan Korunma

Panaromik veya diş tomografisi çekilirken kurşun önlük giyilmesi vücudun görüntülenmek istenen bölgeleri dışındaki bölgelere x ışını gelmesini engeller. Ayrıca bu röntgen çekilen alanların duvarlarının kurşun ile kaplanmış olması ve Atom Enerjisi Kurumu gibi resmi kuruluşlardan onayının alınmış olması da çok önemlidir.

Hamile kadınların veya hamilelik şüphesi olan kadınların bu röntgenin çekildiği alanlara girmemesi gereklidir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com