ayse1

DENTAL KRON

DENTAL KRON

Dental kron tanımı, küçültülmüş bir dişin üzerine yerleştirilen, porselen veya zirkonyum gibi malzemelerden üretilen diş şeklindeki kaplamaları kapsar. Dental kronlar ile dişin şekli ve boyutu değiştirilebilirken, kuvveti ve estetiği de arttırılır.

Çürük gibi bir nedenle yapısal olarak zayıflamış bir dişi korumak, zaten kırılmış veya aşınmış bir dişi yeniden oluşturmak (restore etmek), büyük miktarda dolgu içeren bir dişi desteklemek, diş köprüsünü ağızda tutmak, şekil ve renk bozukluklarını düzeltmek, dental implantın üzerini kaplamak, estetik değişiklikler yapmak için dental kron yapılabilir.

Dental Kronların çeşitleri nelerdir?

Dental kronlar üretildikleri maddelere göre sınıflandırılır. Günümüzde en sık metal destekli porselenler ve full seramik dental kronlar kullanılmaktadır. Metal destekli porselenler alt yapısı küçültülmüş dişi kaplayan bir metal ve üzerine gelen diş şekli verilmiş porselenden oluşan dental kronlardır. Yapısal olarak dayanıklılardır ama özellikle ön bölgede dişetlerinde koyu renklenmelere neden olabildikleri için daha az tercih edilirler.

zirkonyum
lamine-alt

Kullanılan Maddeler

Full seramik porselenler de ise altyapı olarak metal yerine beyaz porselene benzeyen maddeler kullanılır. Günümüzde sıklıkla zirkonyum tercih edilmektedir. Yapısal olarak da oldukça sağlam olduklarından güvenle kullanılmaktadırlar. Beyaz maddeler oldukları için üzerine ışık geçirgenliği olan porselenlerle diş yapılabilir. Bu da daha estetik sonuçlar elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda ön bölgede dişetlerinde de renklenme yapmazlar ve dişeti uyumları çok iyidir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com