ORTODONTİ

ORTODONTİ

Ortodonti, diş hekimliğinin her tür diş çapraşıklığı ve çene bozukluklarının teşhisini yapan, düzeltilmesi amacıyla tedaviler gerçekleştiren dalıdır. Günümüzde diş ve çene bozukluklarına sıkça rastlanmaktadır. Çene yapımız zaman içerisinde küçülüp daralmakta, buna bağlı olarak da dişlerde çapraşıklık görülme oranı ciddi oranda artmaktadır. Alt ve üst çene dişlerinin birbiriyle temasının normal öğütme işlevini sağlayamayacak şekilde bozuk olması ve dişlerdeki eğrilikler diş hekimliğinde “Maloklüzyon” olarak adlandırılır. Maloklüzyonu “kötü kapanış” olarak da tanımlayabiliriz.

Kötü kapanış (Maloklüzyon) belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi çarpık ve dışarı doğru yönelmiş dişlerdir. Alt veya üst çenenin birbirine göre normal olmayan şekilde konumlanması ve dişlerin çenede olması gereken konumlarından önde, arkada, yanda olması kötü kapanış örnekleri olarak verilebilir.

Kötü kapanış (Maloklüzyon) nasıl teşhis edilir?

Çocukların kötü kapanış teşhisi genellikle rutin kontroller esnasında diş hekimleri tarafından yapılır. Çene ilişkisi açısından bir anormallik tespit edilirse bir ortodonti uzmanının da muayene etmesi gerekir. Her çocuğun 7 yaş civarında bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesi oldukça önemlidir. Çocukların 1 yaşından itibaren genel diş hekimi kontrolüne gitmesini de ısrarla önermekteyiz. Bu sayede oluşabilecek bir sıkıntı erkenden teşhis edilip büyümeden çözülmüş olur ve diş hekimi çocuğun gözünde korku unsuru olmaktan çıkar.

cagri-4

Nasıl tedavi edilir?

Bazı çocuklar büyüme ve gelişimin yönlendirildiği erken tedaviye ihtiyaç duyar. Büyüme ve gelişimin devam ettiği süreçte uygulanan bu tedavide çocuklara çeneleri doğru bir şekilde konumlanmasına yarayan özel yapım apareyler kullandırılır. Sonraki dönem tedavileri “tel” olarak tanımladığımız dişe yapıştırılan “braket” ile gerçekleştirilir. Braketler dişi tutar, bu braketlerin içinden geçen ve çok az kuvvet uygulayan teller aracılığıyla dişler yavaşça olması gereken yerlere doğru hareket ederler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Ortodonti tedavisi hangi yaşta yapılmalıdır?

  Her yaşta tedavi gerçekleştirilebilir. Sadece yetişkinlerde gelişim süreci tamamlandığı için çenelerin konumlarıyla ilgili bir sıkıntı varsa bu durum ancak çene ameliyatları ile düzeltilebilir. Dişsel bozuklukların hepsi çocuklarda olduğu gibi sabit apareyler ile çözümlenebilir. Çocuklarda braketle gerçekleştirilecek sabit tedavilerde tüm süt dişlerinin daimi dişlerle yer değiştirmesi beklendikten sonra tedaviye başlanır.

  Dişler ortodontik tedavi bittikten sonra da hareket etme eğilimindedir. Ortodontik tedavilerden sonra kullanılacak bazı şeffaf apareyler veya dişlerin arka kısmından görünmeyecek şekilde yapıştırılacak teller ile tedaviden önceki çapraşıklığa dönüşün önüne geçilir.

 2. Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

  Ortodontik tedavi çapraşıklık derecesine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 yıl civarında sürmektedir. Erken yaşta çene gelişiminin yönlendirildiği tedaviler de yine aynı sürelerde tamamlanmaktadır. Kişinin durumuna özgü tahmini tedavi süresi ortodonti uzmanının gerçekleştireceği muayeneden sonra kesinleşir. Ortodonti uzmanının çene ameliyatına ihtiyacınız olduğunu söylemesi durumunda bir çene cerrahına muayene olmanız gerekir. Ortodonti uzmanı ve Çene Cerrahisi Uzmanının beraber yapacağı değerlendirme ile durumunuza özgü tedavi planı, karşılaşabileceğiniz zorluklar, ortalama tedavi süresi ve süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Ortodontik tedavi pahalı mıdır?

  Ortodontik tedavinin ücreti, tedavinin süresi ve zorluk derecesine göre değişmektedir. Bu yüzden ücret hakkında net bilgi sahibi olmak için ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir. Vakıfbank, İş Bankası, Halkbank gibi bazı bankalar çalışanlarının çocuklarının ortodontik tedavi ücretlerini karşılamaktadır. Bazı özel sigorta şirketlerinin sağlık sigortaları da ortodontik tedavi ücretini kapsar.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com